ساخت مخزن گیت در PhpStorm

ساخت مخزن گیت در PhpStorm

همان گونه که در  آموزش سیستم کنترل نسخه گیت بیان شد، شما می توانید پس از نصب گیت با استفاده از git bash یا همان خط فرمان گیت، کلیه دستورات را در فولدر پروژه‌ای که مدنظر دارید به اجرا درآورید اما بسیاری از این کارها در PhpStorm بسیار ساده تر است. در ادامه سعی می کنیم که شما را با نحوه ساخت مخزن گیت در PhpStorm آشنا کنیم.

یک سناریو واقعی برای گیت در پروژه طراحی قالب وردپرس

فرض کنید که می خواهید بر روی یک پروژه طراحی قالب وردپرس کار کنید و نیاز دارید تا دایرکتوری قالب خود مورد رصد کردن قرار داده و کلیه تغییرات موجود در فایل ها را ثبت نمایید. شما مخزن خود را دایرکتوری theme در نظر می گیرید اما می خواهید که فقط تغییرات فایل های دایرکتوری قالب وردپرسی را که روی آن کار می کنید را ثبت نمایید و نیاز به ثبت سایر تغییرات فایل ها در پوشه theme مانند قالب های twentyseventeen و سایر پوشه ها را ندارید. برای این کار و ساخت مخزن گیت در PhpStorm به صورت مرحله به مرحله مانند زیر عمل می کنید.

ساخت مخزن گیت در PhpStorm

پروژه خود را در PhpStorm باز کنید. از منوی VCS گزینه Import Into Version Control را انتخاب کرده و برای ساخت یک مخزن گیت گزینه Create Git Repository را انتخاب نمایید. با انتخاب آن، پنجره ای باز می شود که از شما مسیر ساخت مخزن گیت مورد نظر را سوال می کند و شما دایرکتوری قالب وردپرس خود را انتخاب می کنید. پس از ساخت مخزن گیت در پروژه، کلیه فایل های شما به رنگ قرمز درآمده و این نشان دهنده این است که آن ها هیچکدام هنوز وارد مرحله versioning نشده اند.

ساخت مخزن گیت در phpstorm

مشاهده وضعیت گیت در PhpStorm

برای دیدن وضعیت مخزن گیت خود می توانید از بخش زیرین PhpStorm و بخش Version Control به شرایط فایل ها در مخزن گیت دسترسی داشته باشید. این بخش همانند دستور git status برای شما عمل خواهد کرد. پس از ساختن Git Repository در داخل پوشه theme ، یک دایرکتوری hidden با نام git. در آن ایجاد می شود که کلیه تغییرات و تاریخچه های آن در Repository شما، در آن قرار خواهد گرفت.

ignore کردن فایل های غیر لازم در مخزن گیت در PhpStorm

قبل از ادامه کار، ممکن است بخواهیم سایر پوشه ها و فایل ها را مورد رصد کردن قرار نداده در واقع آن ها را ignore نماییم. برای این کار ابتدا باید پلاگینی با نام ignore. را در PhpStorm نصب نماییم. برای نصب این پلاگین کافی است به بخش تنظیمات یا settings در PhpStorm رفته و منوی plugin را انتخاب نماییم. در محل جستجو نام ignore را جستجو کرده و آن را نصب نماییم.  برای ساخت این فایل کافی است بر روی پوشه theme که در واقع مخزن گیت را در درون آن ساخته ایم، کلیک راست نموده و از گزینه New و سپس ignore file و پس از آن ignore file git را انتخاب کنیم.

با این کار پوشه ignore. در دایرکتوری گیت ساخته می شود. حال می توانیم با کلیک راست بر روی هر فایل یا پوشه ای آن را به این فایل برای ignore شدن در مخزن، اضافه کنیم. در واقع تمامی این کارها بدون نوشتن دستورات در خط فرمان و همه از طریق Interface برنامه PhpStorm به راحتی قابل انجام است.

پس از ignore کردن فایل ها و پوشه های مورد نظر با اضافه کردن آن ها به فایل gitignore. ساخته شده در مخزن گیت، می باید فایل را ذخیره کنیم. پس از ذخیره کردن این فایل، پوشه و فایل هایی که مورد رصد کردن در مخزن واقع نمی شوند به رنگ خاکستری کم رنگ در PhpStorm در می آیند که نشان دهنده ignore شدن آن ها در مخزن می باشد.

اضافه کردن فایل ها به گیت در PhpStorm

حال باید با اضافه کردن فایل های مورد نظر به staging area یا همان Add کردن، فایل هایی را که می خواهیم در commit اولیه منبع داشته باشیم را اضافه کنیم. برای این کار روی پوشه و یا فایل مورد نظر که می خواهیم عمل Add را روی آن انجام دهیم، کلیک راست می کنیم و از منوی Git گزینه Add را انتخاب می کنیم. با اضافه کردن، این تغییرات در بخش Version Control به نمایش در آمده و کلیه فایل های موجود در PhpStorm به رنگ سبز رنگ در خواهند آمد.

ساخت مخزن گیت در phpstorm

انجام commit بر روی فایل ها در گیت در PhpStorm

برای commit کردن فایل های موجود در staging area کافی است تا بر روی فایل یا پوشه های مورد نظر کلیک راست کرده و از بخش Git گزینه Commit Directories را انتخاب نمایید (تمامی این بخش ها در منوی VCS در PhpStorm نیز قابل دسترسی می باشد).

با زدن این گزینه، پنجره ای باز می شود که به شما لیست فایل هایی که می خواهید  commit کنید را نمایش می دهد، در سمت راست و بالایی آن می باید نام کاربر مورد نظر به همراه ایمیل آن (که در بخش تنظیمات global آن را تنظیم کرده اید) وارد نمایید. همین طور در بخش message نیز، پیام هایی که مربوط به این commit می شود را وارد می کنید. در واقع به جای تایپ این دستورات در خط فرمان، به راحتی از این رابط کاربری در PhpStorm استفاده می نمایید.

پس از آن دکمه commit را زده و بسته به شرایط موجود در پروژه شما، ممکن است یا در همان حال commit انجام شود یا تعدادی warning به شما داده شود که شما می توانید پس از review آن ها، عمل commit را انجام دهید. با انجام commit کلیه فایل ها commit شده در PhpStorm به رنگ سفید درآمده و در واقع staging area خالی از فایل می گردد. حال با هر تغییر، دوباره مراحل بالا را می توانید انجام دهید و commit های خود را در مخزن گیت ثبت نمایید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *