آموزش ترفندها و کلیدهای میانبر phpstorm

آموزش کلیدهای میانبر phpstorm

phpstorm یک محیط برنامه نویسی هوشمند است که توسط شرکت jetbrains به منظور افزایش بهره‌وری توسعه دهنده‌ها و درک صحیح کدها ساخته شده است. از ویژگی‌های این IDE امکان تکمیل کدها به صورت هوشمندانه است. مراجعه سریع و بررسی خطاها بصورت بی‌درنگ، اجرای واحد تست و اشکال زدایی شهودی از دیگر ویژگی‌های phpstorm است.

این نرم افزار حاوی تمامی توابع javascript، css و html بوده و پشتیبانی همه جانبه زبان برنامه نویسی php از نقاط قوت آن است. در ادامه شما را با کلیدهای میانبر phpstorm آشنا می‌کنیم. با آموزش کلیدهای میانبر phpstorm در هنگام برنامه نویسی به شدت سرعت کدنویسی خود را بالا ببرید.

کلید های میانبر پر کاربرد در phpstorm

CTRL + ALT + L : برای مرتب کردن کدها استفاده می‌شود و یکی از پرکاربردترین آن ها است.

محل تعریف متغیر یا کلاس

 

کلیک +‌ CTRL : همه برنامه نویسان می دانند زمانی که بروی یک پروژه کار می کنند با تعدادی زیادی متغیر،متد و کلاس سرو کار دارند. اگر بخواهیم متوجه شویم این متغیر، متد و کلاس از کجا آمده و محل اصلی آن‌ها کجا بوده(مثل محل تعریف یک متغیر یا تابع) از این کلید میانبر استفاده می‌کنیم. برای این کار تنها کافیست دکمه CTRL را نگه دارید و بروی متغیر، متد و یا کلاس مورد نظر کلیک کنید تا شما را به مکان اصلی هدایت کند.

محل تعریف متغیر یا کلاس

 

CTRL+SHIFT+Backsapace : این هم یکی از کلید میانبرهای بسیار کاربردی است. استفاده آن برای زمانی است که می‌خواهید به قسمت هایی از فایل بروید و عمل ویرایش را انجام دهید. این عمل در فایل های بزرگ بسیار کار آمد است.

جابجایی سریع در فایل

 

CTRL+Space : فرض کنید در حال استفاده از یک متد در کلاس هستید که فراموش می کنید چه متدهای دیگری دارید و یا از چه متدهای دیگری در این کلاس می توانید استفاده کنید. در این زمان، تنها کافیست در جلوی متد مورد نظر CTRL+Space را فشار دهید تا به شما لیستی از متدها یا متغیرها پیشنهاد کند. این کلید میانبر در CSS هم بسیار کارآمد می باشد. مثلا زمانی که می خواهید رنگ انتخاب کنید تنها کافیست جایی که کد رنگ را می خواهید وارد کنید، این کلید میانبر را بزنید تا پنل رنگ‌ها برای شما باز شود.

تب پیشنهادات

 

ALT+Enter : در بسیاری از مواقع ممکن است ما کدی را نوشته باشیم که از نظر کدنویسی حالت بهتری نیز برای آن تکه کد وجود دارد. در چنین مواقعی phpstorm یک خط زرد رنگ زیر کد های نوشته شده می کشد در این مواقع تنها کافیست بروی تکه کد خود بروید و کلید میانبر ALT+Enter را بزنید. همه چیز به بهترین شکل ممکن می شود.

بهینه سازی کد

 

CTRL+SHIFT+N و CTRL+N : با استفاده از این ۲ کلید میانبر می توانید به هر کلاس و فایلی مدنظرتان می باشد که در پروژه موجود است بروید.

پیدا کردن کلاس و فایل

 

دکمه وسط موس: اگر بخواهید یک تکه بزرگ از کد خود را کپی کنید، بهترین و آسان‌ترین راه استفاده از دکمه وسط موس است. تنها کافیست دکمه وسط موس را نگهدارید و قسمت‌های که می‌خواهید را با موس روی آن بروید و سپس CTRL+C بزنید.

کپی کردن کد

 

ALT+Home : این کلید میانبر به شما کمک می کند تا به آسانی بتوانید در منوی کمکی بالا (breadcrumb) حرکت کنید و به مکانی که می خواهید بروید.

جابجایی در منوی کمکی

 

SHIFT+F6 یا راست کلیک + refactor : اگر نام متغیری را تغییر دادید و خواستید این تغییر در تمام فایل اتفاق بیافتد، این کلید میانبر کار را برای شما راحت می‌کند. با استفاده از این کلید میانبر دیگر نیازی به تغییر تک تک نام متغیرها نیست.

تغییر متغیر بطور کلی

 

CTRL+F12 : با استفاده از این کلید میانبر می توانید به متد مورد نظر در فایلی که هستید بروید.

لازم به ذکر است که با زدن ۲ بار بروی دکمه SHIFT می توانید جستجوی کامل تری برای متد ها و کلاس های موجود در پروژه داشته باشید.

جستجو در فایلها

ما در این مقاله پرکاربردترین کلید میانبرهای phpstorm را برای شما لیست کردیم. اما مسلما بیان تمامی کلید میانبر ها در این مقاله نمی‌گنجد. برای مشاهده فایل کامل آن اینجا کلیک کنید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *